Pravidla výuky
Pravidla výuky
|
I. Obecná ustanovení o výuce
1. Výuka na Super Bradavicích je povinná pro všechny studenty. Jejím cílem je osvětlení v rámci hry různá kouzelnická a magická témata, ale také mýty různých kultů a směrů. Prvotním úkolem celé výuky je naučit žáky tvořit vlastní práce, zlepšovat své vyjadřování, rozvíjet fantazii a umět ji na jednoduchých i složitějších pracích aplikovat.
2. Každý profesor je povinen poskytnout žákům dostatečný prostor na jejich osobní rozvoj v rámci výuky. Ať už v ohledu vyjadřování či fantazie, vždy musí být dán prostor pro vlastní tvořivost.
3. Školní rok trvá více jak čtyři měsíce. V 18 týdnech školního roku proběhnou dva týdny organizace, jeden týden prázdnin a jeden zkouškový týden. Zbylých 14 týdnů slouží pravidelné výuce.
II. Formy výuky
1. Každý student se musí zapsat do všech povinných předmětů v rámci aktuálního učebního plánu.
2. Výuka v jednotlivých hodinách probíhá jednou za týden v předem určený čas, který je zapsán a určen před začátkem školního roku v rozvrhu.
3. Při přihlašování na hodiny si žák volí jednotlivé třídy podle času, ve kterém se hodiny budou konat. Jakmile začne první výukový termín, žáci navštěvují hodiny podle rozvrhu v jednotlivých učebnách u svých profesorů.
4. Pro žáky, kteří se nemohou na hodinu dostavit, je připraven jednou za týden (nebo za dva týdny - podle volby profesora) výklad, který shrnuje učivo jedné - dvou online hodin.
III. Absence na online hodinách
1. Všichni studenti musí v rozvrhu potvrdit, zda se hodiny v daném výukovém termínu zúčastní. Pokud ne, jsou povinni zaslat profesorovi za aktuální termín omluvenku s herním i reálným důvodem.
2. Studenti, kteří ve větší míře nestíhají zapsané hodiny, si mohou doplňovat učivo jen z výkladů, které profesor vyvěsí na nástěnku. I on je však povinen každý týden zaslat omluvenku, stejně, jako všichni ostatní.
3. Pro postup bez nutnosti skládat postupové zkoušky je nutné zúčastnit se minimálně 5 online hodin. Žáci, kteří se nezúčastnili 5 hodin během školního roku, musí mít známku za ročníkovou zkoušku.
5. Za 3 neomluvené hodiny je žák vyřazen z výuky daného předmětu.
IV. Omluvenky
1. Pokud je studentům předem známo, že se nemohou dostavit na hodinu, musí PŘED hodinou poslat příslušnému profesorovi omluvenku, která obsahuje jméno, třídu a termín hodiny, ze které se omlouváte. Důležitou a povinnou složkou omluvenky je také důvod. Omluvenky bez důvodu nebudou v žádném případě profesory akceptovány.
2. Pokud však dojde k nepředvídatelné nepřítomnosti žáka na hodině, má žák právo zaslat omluvu nejpozději do tří dnů od uskutečnění online hodiny ve stejném formátu. Důvod, který bude omluven dodatečně, je jen nepředvídatelná situace, o které student nemohl před hodinou vědět.
3. Pokud se student neomluví z hodiny do jejího uskutečnění, je profesorem zapsána jako neomluvená, strženo je mu tedy deset bodů. Pokud do tří dnů zašle omluvu, bude mu deset bodů zpět vráceno.
4. Podvodné omluvení hodiny profesorem studentovi bez písemného podkladu bude považováno za závažné provinění pedagoga.
V. Ročníková zkouška
1. Student, který se do posledního výukového termínu nezúčastní minimálně 5 hodin, bude muset na konci školního roku složit ročníkovou zkoušku z daného předmětu. V opačném případě nebude klasifikován a tím mu bude zamítnut postup do dalšího ročníku.
2. Ročníková zkouška probíhá v učebně v předem dohodnutém termínu s profesorem. Profesor je povinen se na konci roku domluvit se všemi studenty, kteří nesplňují limit online hodin pro postup do dalšího ročníku, na termínu postupové zkoušky.
3. Profesor je rovněž povinen vedle společného termínu pro studenty zajistit také individuální termíny jednotlivým studentům, tak, aby každý student mohl projít zkouškou. Pokud nebude možné najít společný termín, profesor musí kontaktovat zástupce ředitele, který zajistí přezkoušení jiným pedagogem.
4. Záznam z ročníkové zkoušky je profesorem ukládán do sborovny.
VI. Ročníková esej
1. Profesor zadává nejpozději do druhé hodiny ročníkovou esej. Ročníková esej je práce, na které studenti mají možnost pracovat celý rok. Rozsah této práce je zhruba 1 A4.
2. Studenti by měli mít možnost vybrat si minimálně ze tří témat, ve kterých mohou použít vlastní tvořivost, fantazii či znalosti, které postupně získají v celém školním roce. Z tohoto důvodu je možné celoroční práci odevzdat nejdříve o pololetních prázdninách. Dříve nesmí být profesorem akceptována a hodnocena.
3. Ročníková esej je důležitou složkou k hodnocení celoroční práce studenta v předmětu. Má nejvyšší váhu a pro klasifikaci z příslušných předmětů je povinná.
VII. Známkování
1. Ve všech předmětech probíhá celoroční klasifikace za odvedenou práci studenta. Známky se udělují za domácí úkoly, testy, teoretické zkoušení či za praktické předvedení kouzel, lektvarů apod.
2. Známkuje se dle následující klasifikační stupnice:
- (1) – V – Vynikající
- (2) – N – Nad očekávání
- (3) – P – Přijatelný
- (4) – M – Mizerný
- (5) – H – Hrozný
- (6) – T – Troll
VIII. Testy
1. Během školního roku profesor v hodinách může zadat písemné práce, které musí student vypracovat během hodiny. Opakovací testy se během roku mohou psát nejvýše čtyřikrát. (Například dva čtvrtletní, jeden pololetní a závěrečný)
2. Na pololetní a závěrečný test musí být studenti včas upozorněni. Profesor by měl rovněž uspořádat další termíny pro napsání těchto testů pro studenty, kteří se nemohli dostavit na hodinu, ve kterých se jednotlivé testy psaly.
3. Profesoři mohou na základě vlastního uvážení od písemných prací upustit.
4. Malé opakovací práce, které netrvají déle jak deset minut a shrnují například učivo minulé hodiny, mohou být psány v libovolném množství. Neudílí se za ně známka, nýbrž body, podle kterých pak může po delší době udělit profesor souhrnnou známku v rámci vlastní bodové tabulky jednotlivých prací.
IX. Domácí úkoly
1. Profesoři ve svých hodinách zadávají práce, které žáci musí zhotovit mimo vyučovací hodinu. Jsou to eseje či různé práce, které je student povinen zpracovat do daného termínu, v opačném případě je úkol hodnocen šestým stupněm klasifikační stupnice, čili Trollem.
2. Šestý stupeň klasifikace není možné udělit za odevzdanou práci, je-li splněn odpovídající limit domácího úkolu – min. 5 řádků. Pokud má úkol méně jak 5 řádků, je učitel oprávněný udělit Trolla.
3. Standardní délka úkolu je stanovena na 15 řádků. Odvíjet se však může dle požadavků učitele. Minimální délka je stanovena na 10 řádků.
4. Během školního roku smí být zadáno nejvíce 8 domácích úkolů, na jejichž vypracování má student dva týdny. Standardní počet pro všechny předměty jsou 4 domácí úkoly za rok. Tento počet je zároveň minimálním.
5. Domácí úkoly se hodnotí známkami a body. Profesor volí počet bodů k jednotlivým úkolům v rámci rozmezí k jednotlivým známkám.
Pro známku V: 60 – 45 bodů
Pro známku N: 45 – 30 bodů
Pro známku P: 30– 20 bodů
Pro známku M: 20 – 5 bodů
Pro známku H: 5 – 0 bodů
Pro známku T: 0 bodů
6. Profesoři ve svých hodinách mohou zadat libovolný počet dobrovolných úkolů. Jejich vypracování je dobrovolné, proto jsou hodnoceny nejhůře známkou Mizerné.
X. Postup do dalšího ročníku
1. Aby byl student klasifikován na vysvědčení z dané třídy, musí z ní obdržet minimálně tři známky za úkoly, testy apod. (Dle klasifikačních požadavků profesora)
2. Čtvrtou známku tvoří ročníková esej. Student, který nevypracuje ročníkovou esej, nemůže v žádném případě postoupit do vyšší třídy z daného předmětu.
3. Rovněž je důležité zúčastnit se minimálně sedmi hodin, v opačném případě musí student složit na konci roku ročníkovou zkoušku.
4. Pro postup do dalšího ročníku musí být student klasifikován ze všech povinných předmětů, v rámci učebního plánu, nejhůře známkou Mizerné.
XI. Neodučení hodiny profesorem
1. Pokud se profesor nemůže dostavit na hodinu, je povinen zařídit suplování jiným profesorem, kterému rovněž připraví koncepci celé hodiny.
2. Profesor, který zařizuje suplování, musí předem upozornit zástupce ředitele, pod kterého personalisticky spadá, na nemožnost dostavit se na hodinu.
3. Profesoři smí suplování v jedné třídě využít nejvýše pětkrát. V opačném případě mu může být udělen platový postih, na základě úvahy zástupce ředitele
4. Pokud se profesor nedostaví na hodinu, bez předchozí omluvy, je mu udělena pokuta ve výši 5 galeonů.
XII. Katedry
1. Všichni profesoři jsou rozděleni celkem do dvou kateder. Do KATEDRY KOUZELNICKÝCH NAUK a KATEDRY KOUZELNICKÝCH UMĚNÍ. V čele jednotlivých kateder stojí vedoucí, kteří ovlivňují chod celé katedry.
2. Vedoucí katedry v průběhu celého roku:
- Dohlíží na chování profesorů, řeší problémy jednotlivých pedagogů.
- Kontroluje jednotlivé profesory, schvaluje osnovy výuky, dohlíží na dodržování pravidel školního řádu a pravidel výuky jednotlivými profesory.
- Uděluje pochvaly, tresty a sestavuje výplaty pro jednotlivé učitele.
XIII. Hospitace na hodinách
1. V průběhu celého školního roku probíhají na hodinách pravidelné inspekce, jejímž cílem je zjistit stav výuky a způsob vedení jednotlivých hodin. Inspektoři rovněž posuzují schopnosti učitelů.
2. Inspektoři výuky, kteří mají za úkol kontrolovat jednotlivé profesory, se drží daného rozvrhu inspekcí pro aktuální měsíc, vydaným vedením školy.
3. Hospitace za účelem kontroly mohou podnikat zástupci ředitele a inspektor výuky. Z každé hospitace je nutné sestavit záznam, který je uložen ve sborovně, jinak nemůže být hospitace proplacena.
XIV. Ředitelská kontrola
1. Ředitel školy za účelem udržení celkového stavu výuky pořádá namátkové kontroly, při kterých si dělá obecný přehled o výuce. Kontrola může proběhnout tajně, i veřejně. Což se odvíjí od všeobecné pověsti kantora.
2. Výsledek ředitelské kontroly má vysokou váhu v rámci různých směrů, podle kterých se popisuje kvalita jednotlivých profesorů.
XV. Učební osnovy
1. Učitelé jsou povinni na začátku školního roku odevzdat inspektorům (zástupcům ředitele a školnímu inspektorovi) učební osnovy ze všech předmětů, které učí. Osnovy jsou tvořeny výtahem, výpisky či výklady jednotlivých hodin, tak, aby se na základě informací v nich, dala sestavit vyučovací hodina.
2. V případě, kdy v jednom předmětu vyučuje více profesorů, jsou oni sami povinni se sami domluvit na obsahu jednotlivých ročníků.
XVI. Platy
1. Student – 10 galeonů
2. Prefekt – 30 galeonů
3. Primus – 35 galeonů
4. Profesor v důchodu – 50 galeonů
5. Řadový zaměstnanec – 50 galeonů
6. Profesor – 85 galeonů (+ každá třída 5 galeonů => min. 90 galeonů)
7. Ředitel koleje – 50 galeonů k učitelskému platu
8. Inspektor – 150 galeonů
9. Zástupce ředitele – 160 galeonů
10. Ředitel – 160 galeonů
|